به سايت انجمن خوشنويسان شهرري خوش آمديد .
اخبار

پای صحبت عوامل مستند "یاد درخت سبز"  
تاريخ خبر : 19 مهر 1394
گروه خبري : اخبار انجمن
تعداد مشاهده خبر : 2456 بار

 

یاد درخت سبز

چندی است شاهد حمایت انجمن خوشنویسان شهرری از ساخت مستندهایی هستیم و پیرو این مهم بر آن شدیم تا پای صحبت سازندگان یکی از این مجموعه‌ها بنشینیم؛ استاد محمود فرجی و امید داوری:


مصاحبه با تهیه کننده اثر ـ استاد محمود فرجی:

یاد درخت‌های سبز، صدایی باقی مانده از سکوت بود یا یک ضرورت هنری؟

تعبیر زیبایی است. بله؛ صدایی باقیمانده از سکوت ...

در مقام تهیه کنندگی، پس از اتمام کار به آنچه که مدنظرتان بود رسیدید؟

دکتر اکبری از نخبگان علمی و فرهنگی شهرری و مشاور فرهنگی انجمن خوشنویسان شهرری، در سالهای اخیر سهم به سزایی در برنامه های فرهنگی چون همایش رمضان، تجلیل از بانوان خوشنویس، بنای یادبود عمادالکتاب و بخصوص ساختمان انجمن داشتند و شورای انجمن بر خود فرض دانست تا قدم کوچکی در نکوداشت ایشان بردارد؛ که ساخت مستند را دستور کار خود قرار داد و هنرمند گرامی جناب امید داوری که سوابق درخشانی در کارنامه خود دارند، نویسندگی و کارگردانی این مهم را عهده دار شدند و با توجه به ضیق وقت اثر موفقی را ارائه نمودند.

نحوه استقبال و بازخورد مخاطبان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رضایت خانواده دکتر اکبری برای انجمن از اهمیت بالایی برخوردار بود و خوشبختانه این مهم حاصل شد و بارها این موضوع را اعلام نمودند. و با توجه به توزیع DVD مستند در مراسم سالروز ارتحال دکتر اکبری، بازخورد بسیار خوبی را شاهد بودیم.

آیا آرزوی مشترکی برای دو عرصه خوشنویسی و فیلم سازی دارید؟

با توجه به نیاز شدید مستندسازی در حیطه خوشنویسی(متاسفانه مورد اغفال واقع شده) که می‌تواند حضوری ملی و بین المللی داشته باشد؛ چنانچه توفیق یارمان شود می‌توانیم نسبت به ساخت و نشر مستندهایی با محتوای خوشنویسی حرکتی را آغاز و رسالت خود را در خصوص آموزش و ترویج این هنر پاک انجام دهیم. از جمله اهداف آینده این مجموعه ساخت مستندهای "کتیبه های ری باستان"، "خوشنویسان آرمیده در ری"، "عمادالکتاب"، "میرزا غلامرضا اصفهانی"، "انجمن خوشنویسان ری، از آغاز تا کنون" و ... می‌باشد.

با تشكر از شما ، برايتان آرزوي موفقيت دارم


 

مصاحبه با کارگردان اثر ـ امید داوری:

انگيزه‌هاي ساخت مستند ياد درخت سبز از كجا آغاز شد؟

استاد فرجي مديريت انجمن خوشنويسان شهرري ، بعد از فوت دكتر قاسم اكبري ، تصميم گرفته بودند كه مستندي در ارتباط با ايشان ساخته شود  ويكسال به طول انجاميد تا مقدمات تهيه فيلم فراهم شود، وقتي با بنده در اين خصوص صحبت شد، استقبال كردم، چون دكتر اكبري معلم تاريخ سال سوم دبيرستان من بود و از جمله بهترين و محبوبترين معلمان مدرسه ما بود. موقع نوشتن طرح مستند، يادِ شعري از مسعود كيميايي با عنوان "يادِ درخت‌هاي سبز" افتادم كه مي‌گويد : " چاره‌اي نيست ، صداي تو در من مانده است ..." بله او معلمي بود كه صدايش در من مانده بود و من عنوان فيلم را با اجازه تهيه كننده و موافقت ضمني خانواده دكتر، ياد درخت سبز گذاردم و خوشبختانه استاد فرجي به من در مراحل مختلف توليد و تدوين اختيار كامل دادند.

چگونه به اين ساختار رسيديد؟

وقتي توليد قطعي شد، با استاد فرجي به ديدار خانواده آن مرحوم رفتيم واز آنها خواستيم تا درباره ايشان، مطالبي بنويسند و منابعي را دراختيارما قرار دهند. بعد از اينكه اين اتفاق افتاد،  من با دل نوشته‌هايي از خانم پَرنا اكبري(فرزند دوم دكتر)، روبرو شدم كه به نظرم بسيار خوب و روان بود؛ بنابراين در بخش مهمي از ساختار فيلم ـ درقالب گفتار متن ـ از همان مطالب استفاده كرديم؛ براي اينكه كار منحصر به مصاحبه نباشد در حد بودجه‌اي كه داشتيم دست به دراماتيزه كردن موقعيتها زديم. اين فيلم، يك مستند‌ـ‌داستانيست و ماجراي فيلم از اين قرار است كه "در سالِ گذشته، قرار بوده، مراسم عروسي دختر دكتر(فرزند اول) برگزار شود كه متأسفانه دكتر فوت مي‌كند، حالا بعد از گذشت يكسال قرار است مراسم سالگرد پدر برگزار و مدتي بعد از آن مراسم جشن عروسي انجام شود. اما ذهنِ دختر را رفتنِ پدر مشغول كرده است و تصميم مي‌گيرد به بهانه بردن كارت عروسي خود، براي دوستان و همكاران پدر، تحقيقي راجع به او انجام دهد و بعد از مراسم سالگرد،  مقدمه‌اي بر مجموعه آثار وي كه استاد تاريخ و صاحب تأليفات متعدد است بنويسد و به چاپ برساند، او نهايتاً بعد از گفت و گو با اشخاص مختلف يك تجربه حسی راجع به پدر را پشت سر می‌گذارد". روند كار را در قالب يك طرح چند صفحه‌اي به خانواده اكبري ارايه كرديم و بعد از تأييد متن، قبول كردند كه همكاري كنند و دختر بزرگِ دكتر، خانم پريسا اكبري، به عنوان شخصيت اصلي جلوي دوربين آمدند.

مصاحبه‌ها را برچه مبنايي تصوير برداري كرديد؟

استاد فرجي در مقام تهيه كننده شناخت كاملي از مصاحبه شونده‌ها داشتند، آنقدر فرصت كم بود كه براي من در مقام كارگردان مجال گفت‌وگوي پيش از مصاحبه با آنها نبود، سالگرد دكتر اكبري نزديك بود و بايد فيلم را مي‌رسانديم. برخي معتقدند كه تعدادِ زياد مصاحبه‌ها در توازن با موقعيت مستند ـ داستاني فيلم نيست؛ البته من سعي كردم با روايت‌ها و اشعاري كه گوينده مرد ـ كاوه منادي ـ  در ميانه‌هاي مصاحبه‌ها بيان مي‌كند تنوع لازم را ايجاد كنم. هدف ما از ساخت اين فيلم همانطور كه از عنوان فيلم پيداست، ذكر خيريست از وجوه انسانيِ مرد بزرگي به نام دكتر قاسم اكبري كه حق بزرگي به گردن تك تك ما و انجمن خوشنويسان شهرري دارد و من به عنوان يك عضو كوچك از انجمن خوشنويسان شهرري سهم اندك خود را ايفا كردم، برخي گمان مي‌كنند اين طور فيلم‌ها كه درباره شخصيت‌هايي مثل دكتر اكبري است، فقط يكبار ساخته مي‌شود وديگر تمام!  به نظرم اصلا اينطور نيست؛ هركس به اندازه بضاعت و وسع خود عمل مي‌كند و چنانچه ديگران بيايند و فيلم‌هاي بهتري بسازند باعث خوشحاليست.

كار با استاد فرجي ، به عنوان  تهيه كننده چه طور بود ؟

بسيار عالي و در نهايت آرامش و انعطاف كامل. اينكه انجمن خوشنويسان شهرري متولي ساخت فيلم مستند مي‌شود و تا كنون چند بار اينكار را انجام داده است اتفاق مباركيست اما بي‌تعارف باعث و باني تمام اين حركتهاي مثبت استاد محمود فرجي است و اگر سلامت نگاه ايشان نبود اين گونه كارهاي طاقت فرسا، هرگز انجام نمي‌شد.

بازخوردهاي مخاطبان در ارتباط با فيلم چگونه بود ؟

همانطور كه مي‌دانيد اين فيلم در مراسم سالگرد دكتر اكبري، بين مردم توزيع شد و تا جايي كه من اطلاع دارم راضي كننده بوده، البته برخي، نقدهايي، راجع به فيلم دارند كه طبيعي است و براي كارگزاران فيلم سازنده خواهد بود، به هرجهت اين فيلم هديه‌ايست به خانواده اكبري، كه خدا را شكر آنها هم تاحدود زيادي رضايت دارند.

اگر قرار باشد دوباره فيلم را بسازيد چه چيزي را اضافه و چه چيزي راحذف خواهيدكرد؟

اجازه بدهيد اينطور پاسخ بدهم كه من با توجه به توان مالي پروژه، يك فيلمنامه مستند، براي توليد نوشتم و همان را اجرا كردم و در مرحله اجرا تا جايي كه توان داشتم بيش از آنچه در فيلمنامه بود تصوير برداري كردم.  هنگام تدوين هم هر چيزي كه لازم بود را به كار گرفتم تا فيلم به كيفيت لازم برسد. من فيلمسازي هستم كه حرفه‌ام اينست و قاعدتا خودم را بايد با شرايط مختلف وفق دهم تا بتوانم ادامه بدهم. از استاد فرجي تشكر مي‌كنم كه موجب شدند اين فيلم توسط من ساخته بشود.

با تشكر از شما ، برايتان آرزوي موفقيت دارم

مصاحبه و تنظيم از: سعيددهقاني، مهر 94

 


 

ديدگاه كاربران
براي ارسال ديدگاه خود ابتدا بايد وارد سايت شويد.
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .
منوي كاربري
نام کاربری :
کلمه عبور :

 
موضوعات اخبار
 
تازه ها
 
آخرین اخبار
 

 
 
.: تمامی حقوق اين سايت متعلق به انجمن خوشنويسان شهرري می باشد :.